Šachový klub Pravonin

Aktuální články


Rubriky


Ze světa šachu


Fotoalbum


Archiv


Anketa


HledáníRSS

Bude ve Zpravodaji města Vlašim

23.4.2008

ŠACHOVÝ KLUB PRAVONÍN


Služebně nejmladším zájmovým útvarem v Městském domě dětí a mládeže ve Vlašimi je bezesporu Šachový klub Pravonín, který sdružuje 11 dětí z Pravonína a okolí. Děti navštěvují ve většině Základní školu v Načeradci a dvě Základní školu Vorlina ve Vlašimi. MěDDM vyšel vstříc zájmu dětí  z této obce, které projevily zájem o hru v šachy. Navštěvovat stávající ZÚ v MěDDM by jim přinášely další  vícenáklady na dopravu, která je vlastně tím největším problémem, neboť návrat z Vlašimi by byl možný jen auty (autobusové spojení nenavazuje). Měli jsme v podstatě veliké štěstí. No, posuďte sami. Vedení ZÚ se ujala M.Filipová, pí ředitelka Homolková souhlasila se zavedením ZÚ přímo v Pravoníně, Obec Pravonín kroužku zdarma uvolnila místnost v Mateřské škole Pravonín (kde máme v současné době velice pěknou klubovnu), sehnali jsme sponzory Vlašimské městské lesy s.r.o. a Občasné sdružení (žen)  PRAVONA. Díky nim jsme realizovali nákup vybavení nábytkem, ale i šachových souprav, šachových hodin, literatury a podobně. Dokonce nám zbylo i na klubové drezy. Metodicky nám vydatně  pomáhá pan Ondřej Matějovský, který trénuje jiný ZÚ na MěDDM, je to takový náš patron, který nás také uvedl do světa soutěží a turnajů.


       Nejdůležitější však byl zájem o nejpopulárnější hru na světě – o šachy, tedy ze strany dětí – kluků, ano v klubu máme samé chlapce. Jsou různých věkových kategorií, od 5 do 14 let. Scházíme se pravidelně každý týden na tři hodiny a věřte, že mi kluci neodpustí ani jedinou schůzku, dokonce nahrazujeme i případný svátek, který připadl na den schůzky. Nejedeme-li  v sobotu na turnaj, domluví se jich několik a jdeme mimořádně do klubovny. Sehrají pár partií, pobesedujeme… Nikdy jsem nepředpokládala, že to bude s nimi tak fajn a že budou tak ctižádostiví.


     Hra v šachy prospívá nejen paměti a myšlení, ale podle odborníků výrazně upravuje také chování dětí. Ti, kteří začnou hrát tuto, na soustředění, náročnou hru, prodělají výraznou pozitivní změnu ve svém projevu, zlepší se například ve čtení, v komunikaci. Hraní turnajů vede trochu k cestování a začleňování do širší společnosti, budování nových kontaktů a důvěry. Roztěkané děti, které navštěvují šachové kroužky výrazně mění své chování a celkově se uklidnily, potud věda. My fungujeme od začátku roku 2008 a mohu Vám potvrdit, že vše, co je vpředu uvedeno, pravda.


     Jak jsem uvedla scházíme se pár měsíců a již jsme se zúčastnili čtyř turnajů. Úspěchy – no, střídavě oblačno, ale jeden z kluků (Patrik Studnička) dosáhl 3 VT, a Lukáš a Vojta Filipovi 4 VT. Z každého úspěchu na turnajích mají obrovskou radost. Sčítají „bodíky“, hned se běží svěřit s výhrou. Zklamání z prohry je na nich ihned vidět, ale povzbuzují se, probírají chyby, kterých se dopustili. Projevují rozpaky nad tím, když se na turnaji setkají s něčím, co jsme se ještě neučili, naposledy to bylo například braní mimochodem. Mrzí je, že „vybouchli“ právě na tom, co ještě naznají. Obdivuji jejich nadšení a zájem.


     V klubu probíhají oddílové turnaje. Hrajeme vždy dva měsíce, zapisujeme do tabulky, tak jako na turnajích. Pak vyhodnotíme, předáme poháry, diplomy i medaile. Samozřejmě nějakou sladkost, a to každému. Turnaje se účastní i ti nejmladší, ti kteří chodí ještě do mateřské školy. To by jste měli vidět tu radost, když „uhrají“ nad těmi staršími třeba jen půl bodu!     V klubu pracujeme opravdu tvrdě. Podle knih pro samouky probíráme šachové partie a vysvětlujeme si jednotlivé tahy.Také pro kluky připravuji učební texty z internetu, které si berou domů. Na každou schůzku se pak překvapují novými zahájeními i koncovkami. Čím dál častěji zaslechnu: „To je podle Kasparova, to zase podle Karpova. Nebo to nám říkal Ondra (Matějovský), takhle hrál David (Zvára) minule“. Nebo:“To si musím zapamatovat!“ Tyto mistrné tahy je budou provázet po celý život.  Věřím, že na chvíle strávené v klubu a na turnajích, budou hezky vzpomínat.


     V současné době se chystáme na třídenní setkání šachové mládeže na Seči. Samozřejmě, že nás čeká zase něco nového, nepoznaného, ale určitě přínosného a nezapomenutelného. A určitě je čekají nové zážitky, protože nastoupí proti kvalitnějším šachovým soupeřům a budou muset „zamakat“, aby vstřebali nové poznatky z nejstarší a nejoblíbenější logické stolní hry, kterou jsou šachy.


Marie Filipová  

23.04.2008 16:24:05 | Autor: Filipová Marie | stálý odkaz

<< úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se