Anketa

Hledání

RSS

FINÁLE KRAJSKÉHO PŘEBORU MLÁDEŽE - JEDNOTLIVCŮ 2007-2008 V SEDLČANECH

Ve dnech 21. - 22.6.2008 uspořádal Šachový klub KDJS Sedlčany spolu se Šachovým oddílem TJ Spartak Vlašim na Středním odborném učilišti v Sedlčanech "FINÁLE KRAJSKÉHO PŘEBORU MLÁDEŽE - JEDNOTLIVCŮ 2007-2008  v šachu. Kvalifikovali se sem hráči z 8 kol pořádaných během uplynulého školního roku 2007/2008. Soutěž probíhala v kategoriích H(hoši),D(dívky) 16, dále H,D 14, pak H,D 12 a H,D 10.

Z našeho šachového klubu nepostoupil do tohoto finále nikdo, neboť jsme začali se soutěžní činností až v únoru 2008 a sehráli celkem jen 3 turnaje. Ale díky divokým kartám dostal možnost účasti Lukáš Filip (H 16), Vojtěch Filip (H12) a Marek Filip (H10).

Jakékoliv šance na úspěch byli minimální, vždyť soutěžili jen ti nejlepší ze Středočeského kraje. Všichni tři kluci se pustili do bojů s velkou odvahou, ale naráželi na zkušené turnajové hráče a právě tyto zkušenosti jim, zkrátka, chyběli. Přesto všichni zaslouží pořádnou pochvalu, neboť vše co umí se naučili téměř sami, bez trenérů. Čerpají jen z odborné literatury, internetu, CD a předávají si zkušenosti mezi sebou, já udržuji u nich jen nadšení a vytvářím jim materiální a psychickou podporu.

V kategorii H,D 10 bylo přihlášeno 34 dětí a náš Marek Filip, nasazený 22., obsadil 28. místo a do vlašimské výpravy přispěl třemi body z 9 sehraných zápasů. Markovi chybí zatím soustředění na hru a musí vylepšit koncovku. Ale i tak tři body jsou pěkné a navíc má ještě k dispozici spoustu roků, po které bude jistě v podobných turnajích soutěžit.

V kategorii H,D 12 soutěžilo 34 dětí, z toho 26 chlapců. Vojta Filip  byl 23. nasazený a obsadil mezi kluky 21. místo a též dovezl 3 body. U Vojty je problém v tom, že když zjistí "sílu" spoluhráče, tzn. že když má soupeř vyšší  výkonnostní třídu než on, tak ztratí sebedůvěru a dělá chyby a brzo vzdává partii. Na tom musí zapracovat. Od Vojty se body čekaly, proto nebylo překvapením jak se umístil. Splnil na 42,85 %, a to bylo v dané konkurenci pěkné. Ku prospěchu je u něho nízký věk, může se dál zlepšovat, tak jen tak dál.

Na výbornou můžeme hodnotit výkon Lukáše Filipa v kategorii H16. Bylo nasazeno 24 chlapců, z toho 13 s elem. Lukáš startoval z posledního místa, s nejnižší VT. První den se doslova trápil, hrál dobře, ale soupeři byli podstatně zkušenější, získal pouze 1/2 bodu. Ač se to čekalo, stejně jsme z toho byli všichni smutní. Ovšem druhý den zazářil. Ze 3 sehraných partií všechny vyhrál. Celkově tedy dosáhl 3,5 bodu, a to je opravdu pěkný výsledek, který ho vynesl na pozici druhého náhradníka na "Mistrovství Čech". Lukáš si tento úspěch opravdu zaslouží. Z klubu je nejpracovitější, nejpoctivěji trénuje a studuje šachovou literaturu. Navíc nejvíce pomáhá začátečníkům.

CO BYLO V DISKUZI NA VLAŠIMSKÝCH STRÁNKÁCH BEZPROSTŘEDNĚ PO TURNAJI:

Jirka píše: (trenér dětí z Dolních Kralovic)

K výčtu úspěchů našeho oddílu je třeba přidat postup Patrika Pýchy na MČ (za 4. místo v H12) a 3,5 bodu Lukáše Filipa v turnaji HD16, čímž splnil normu pro udělení III. výkonnostní třídy.

23. Červen, 2008 v 0.32

Jirka píše:

Já myslím, že bratři Filipové podali stejně kvalitní a zodpovědný výkon jako naši medailisté. Že Vojta udělá nějaký bod jsme počítali, tři body jsou prima. Fantastické jsou ale 3,5 bodu Lukáše v nejstarší kategorii. Pravonínský lídr za sebou nechal plno hráčů s mnohaletou turnajovou zkušeností. Stal se navíc druhým náhradníkem pro postup na říjnové Mistrovství Čech a ziskem 1,5/3 se třemi elisty si uhrál ELO-performanci 1379.

23. Červen, 2008 v 13.59

Maťa píše: (trenér dětí z Vlašimi)

Ano, Lukáš Filip drtivým nedělním závěrem (3/3) naznačil své možnosti. 50% v kategorii H 16 je opravdu hodně, svůj první turnaj hrál totiž Lukáš teprve v únoru, shodou okolností taky v Sedlčanech (turnaj žákovské ligy).

23. Červen, 2008 v 16.20

Jirka píše:

Ještě jeden zajímavý postřeh: Vojta Filip hrál s třemi držiteli 4.VT a všechny porazil, se čtyřmi trojkami pak vždy prohrál. Že by ty třídy měly takový význam ?!

Navíc všechny ty poražené čtyřky skončily za Vojtou a naopak všechny vítězné trojky před ním. Že by ty šachy měly logiku i ve výsledcích ?! Hlavně to vypovídá o tom, že Vojta je stabilní hráč - slabší soupeře spolehlivě porazí!

24. Červen, 2008 v 10.43

Ubytovaní jsme byli na internátě učiliště, zde se i hrálo a zde bylo zajištěno i stravování. Bylo fajn, že vše se odehrávalo v jednom areálu a v pěkném prostředí. Některé děti se byly koupat v Sedlčanské nádrži, jiné si zahrály fotbal nebo stolní tenis. Malé děti zase daly přednost televizi. Mimošachových aktivit tedy bylo k dispozici dostatek.

Výprava TJ Spartak Vlašim měla 15 dětí a přivezla 6 medailí. Velice pěkný výsledek, čímž jsme získali i 1. místo ve skupinách. Za sebou jsme nechali takové kluby jako jsou Říčany či Kladno. Bylo nám ctí (PRAVOŇÁKŮM) být v této výpravě.

Ještě nesmím zapomenout na pochvalu pro pořadatele, neboť organizace byla velice dobrá, časový harmonogram byl dodržován přesně a nezaznamenala jsem ani žádný zádrhel, který by nějak turnaj narušil.

Na závěr musím poděkovat všem třem hráčům za vzornou reprezentaci Šachového klubu Pravonín, jistě i TJ Spartaku Vlašim, Obce Pravonín.

Nahlédněte též na fotky z tohoto turnaje.

25.06.2008 00:00:00 | Autor: Filipová Marie | stálý odkaz