Šachový klub Pravonin

Aktuální články


Rubriky


Ze světa šachu


Fotoalbum


Archiv


Anketa


HledáníRSS

Mistryně Evropy mládeže do 18ti let Katka Němcová - rozhovor


 Mistryně  EVROPY


      Kateřina němcováRozhovor s Kateřinou Němcovou
Mistrovství Evropy mládeže, 15. - 24. 9. 2008 


Co říkáš na svůj úspěch?
Jsem velice šťastná :-) Poprvé se mi podařilo vyhrát cenný turnaj v zahraničí. Beru to jako přiblížení k úzké šachové špičce.


Která partie byla nejtěžší?
Těžko říct, již první partii jsem v zahájení nezahrála úplně nejlépe a s figurkou méně jsem se s přehráváním soupeřky velice nadřela. Ve 4. kole jsem sice získala kvalitu, ale pozice také nebyla to pravé ořechové pro jednoduchou výhru. V 5. kole jsem zase rozestavěla španělskou poněkud nestandardně a musela jsem vyvinout velký tlak, aby se soupeřka lekla a hrála to dále nepřesně. A úplně nejhorší pozici, resp. prohranou pozici jsem měla v 6. kole. Zde jsem se snažila pozici zkomplikovat a to se moc nedařilo. Soupeřka přecenila svoji pozici a tím mi dala šanci, kterou jsem využila a partii tak zremizovala.
Na druhou stranu partie s Gyriou Olgou a stejně tak partie z posledního kola s Marii Demidowicz byly velice náročné z psychického hlediska. V první zmíněné partii byla důležitá výhra, jelikož Olga měla o bod náskok a pokud bych jí já neporazila tak by ji poté jen těžko někdo zastavoval. A partie v posledním kole byla partií o zlato a to se nikdy nehraje lehce.


Jaké pocity jsi měla při dohrávce poslední partie tvé hlavní konkurentky?
Jako vždy jsem se snažila myslet pouze na svoji partii. Věděla jsem, že pokud totiž já prohraji nebo remizuji, tak je úplně jedno jak budou hrát ostatní – pokaždé nastane problém s medailovým umístěním a budu muset spoléhat na pomocné hodnocení. Během posledního kola mi to ale jednou nedalo a musela jsem počítat, jestli Anabel nemůže náhodou obětovat koně na f7 a partii okamžitě vyhrát. Soupeřka mi ale po chvíli zahrála tah a já jsem nestihla varianty z druhé šachovnice dopočítat :-) Pak už jsem se k tomu nevracela.
Jakmile jsem vyhrála svoji partii, tak jsem byla velice šťastná a okamžitě jsem odešla na pokoj. Přečíst si SMSky :-) a na web... Internet ale opět nešel, tak jsem nevěděla, jak partie pokračuje. Šla jsem se projít do města, kde jsem potkala slovenské šachisty. Řekli mi, že Olga stojí docela v pohodě a má snad i něco navíc. Jelikož jsem sama viděla, jak je Anabel už od zahájení velice nervózní a ztrácela hodně času (a to v době, kdy stála dobře), tak po pravdě řečeno jsem si od výsledku té partie moc neslibovala a na zlato už moc nemyslela.


Věřila jsi v průběhu mistrovství v zisk 1. místa?
V průběhu turnaje jsem se snažila věřit v zisk medaile :-). Dříve jsem většinou ale v rozhodujících partiích nezaznamenala moc úspěchů a tak jsem si nebyla jistá, jestli to teď zvládnu. Hodně zlomová byla pro mě partie v 6. kole, kterou jsem zremizovala. Bylo to v horší pozici a s velmi silnou a ambiciózní hráčkou. Přežila jsem svůj nejhorší okamžik a začala věřit v medaili. Avšak o její zlaté podobě jsem začala přemýšlet až po 8. kole.


Jak probíhala příprava na partie?
Příprava vždy začínala po snídani okolo desáté hodiny. Nejdříve jsem si vyřešila nějaké diagramy a poté mi trenér představoval hráčku. Její styl hry, jak je zkušená, jak dlouho a často hraje, které pozice jí asi vyhovují, nějaké partie atd. Bylo dohodnuto zahájení a následně jsem studovala varianty až do oběda. Obrovský dík patří Sergejovi a na zlaté medaili má veliký podíl.


Byla jsi spokojená s organizací ME?
Celkem ano, ale třeba ubytování, stravu a hrací sál bych si určitě představovala na mnohem lepší úrovni. Hrálo se v jedné velké sportovní hale, kde byl často špatný vzduch. Klimatizace to neutáhla. Zvláště pro mladší hráče to bylo velice náročné prostředí pro hru. Všichni pořadatelé se však velmi snažili a byli milí. Slavnostní zakončení bylo hezké.
Co se týče organizace uvnitř naší výpravy, tak s ní jsem byla spokojená. Všichni trenéři ale i rodiče se snažili. Trenéři se vzájemně doplňovali a pomáhali si s přípravou hráčů na partii. Doprovodné osoby si zase s námi například povídali, povzbuzovali nás atd.

Kdo dále stojí za Tvým úspěchem?
Tak určitě rodiče a všech šest mých sourozenců. Neustále mě podporují, pomáhají mi a vždy se snaží abych všechen ten stres na turnajích zvládla. Někdy je to opravdu těžké a proto jsem jim za to obrovsky vděčná. Poté jsou to všichni moji bývalí trenéři a hlavně současný trenér Sergej Berezjuk. Perfektně se mnou spolupracuje a je to veliký odborník a profesionál. Samozřejmě velmi důležitou roli hrají také lidé, kteří se mi snaží finančně pomoci.
Dále to jsou všichni šachoví i nešachoví přátelé a lidi, kteří mě podporovali a fandili mi jak pomocí SMSek, tak i na webech. Všem Vám za to děkuji!


Sledovala jsi fandění na novoborským šachovém webu?
Každý večer po partii jsem šla na internet, často byl ale nedostupný. Četla jsem si všechny příspěvky a byla to velká podpora. Vždy mě potěšily a povzbudily :-). Také si ale dovedu představit, že když se nedaří, některé anonymní příspěvky mohou člověka potopit a turnaj tak ještě více zkazí.


Jaké máš další plány?
Zanedlouho mě čeká mistrovství světa do 18ti let ve Vietnamu a poté olympiáda v Drážďanech. Ráda bych se ve Vietnamu pokusila získat medaili a poté uhrát co nejlepší výsledek s naším týmem na olympiádě. Vždy se ale jedná o velkou shodu okolností (forma, zdravotní a psychický stav, štěstí, apod.) a tak zahrát dobře turnaj není jednoduché.


Zmínila jsi se o olympiádě, jak se těšíš?
O olympiádě toho zatím moc nevím. Slyšela jsem, že budu hrát na druhé šachovnici. Podle mých informací některé mé spoluhráčky odmítly na olympiádě startovat pokud by pan Berezjuk byl mezi oficiálními trenéry. Myslím, že by měl být šachový svaz v těchto věcech pro všechny jasný, čitelný a důrazný. Takto často dochází k nedorozuměním a je to velká škoda. Jsem ale nad věcí a moc se na olympiádu se svým trenérem těším :-).


 


Mrkněte na herní situace Katky Němcové z mistrovství Evropy:


http://www.chess.cz/www/aktuality/_2007/news/Nemcova_rozhovor.html


 

29.09.2008 00:00:00 | Autor: Filipová Marie | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:


přidat komentář
<< úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se