Šachový klub Pravonin

Aktuální články


Rubriky


Ze světa šachu


Fotoalbum


Archiv


Anketa


HledáníRSS

3. kolo RŽL ve Vraném nad Vltavou 8.11.2008 ve skupině "B"


     Sychravý 8. listopad 2008 byl pro šachovou výpravu z Pravonína na 3. kolo Regionální žákovské ligy 2008-2009 úspěšným dnem, možná (určitě) nad naše očekávání.


     Když jsem se ráno po příjezdu do Vraného nad Vltavou zdravila s Ondrou Matějovským (předsedou šachového oddílu TJ Spartak Vlašim, který je naším domovským oddílem a který nám velice pomáhá s trénikem), tak mi mimo jiné řekl:"Dnes vyhraje "béčko" Lukáš (Filip), nastal k tomu ten správný čas!" V duchu jsem si pomyslela něco o idealistickém mládí a nevěnovala tomu ani tak velkou pozornost. Ne že by se mi ta myšlenka nelíbila, ne že bych Lukášovi nevěřila, natož mu to nepřála, ale přeci jen Elisté s Říčan věstili jistou překážku v cestě za vítězstvím, ne?     A já mohu, nyní po soutěži konstatovat, že by se Ondra mohl dát na věštění! Že by "vedlejšáček"? Ano, Pravonínský Lukáš Filip skupinu "B" ve Vraném n/Vl. skutečně vyhrál! Získal 6,5 bodu ze 7 možných. Remizoval jen se Standou Stárkem z Říčan a dnes splnil na 94,3 %. Partie s Martinem Hruškou z Brodců, Vendou Voldánem ze Spartaku Vlašim, s Matějem Floriánem ze Zvole, Markem Bumbálkem z Brodců i Markem Ježkem ze Sázavy měl pod kontrolou a bez větších problémů je dotáhl do vítězného konce. Ale poslední dvě partie - šestou se Standou Stárkem z Říčan a poslední s Mirkem Vyternou ze Sedlčan měl prohrané a nakonec dokázal v jedné remizovat a poslední dokonce vyhrát. Zde však nesmím zapomenout zmínit charakterní chování opravdového šachisty Mirka Vyterny, kdy Lukáš po uskutečnění posledního tahu (dával mat) nezmáčkl  (nezastavil) hodiny. Jen si kluci podali ruce a byl konec. Jejich závěrečné tahy sledovala velká spousta diváků. Mirek mohl počkat až Lukášovi spadne praporek, což by, mimochodem, trvalo jen několik vteřin a mohlo vše dopadnout jinak. Ovšem on to neudělal, prohru čestně uznal a právem si zasloužil od pořadatelů za tento postoj cenu  fair play. Děkuji Mirkovi touto cestou nejen já, ale i Lukáš a poděkování zaslouží i Ing. Petr Havelka, že učí své svěřence nejen šachy, ale i čestnému jednání!


       Lukášovi moc gratulujeme, jeho poctivý trénink a přístup ke hře byl oceněn touto výhrou a 4. kolo RŽL na domácí půdě (v Pravoníně) si zahraje ve skupině "A".


 


     Poměrně dost nás všechny mile překvapil brácha Lukáše Vojta Filip. Je mu 10 let, byl to v letošním školním roce jeho první start a hned překrásné 3. místo! Vojta vyhrál všechny zápasy s přehledem, jen se Standou Stárkem z Říčan prohrál. Získaných 6 bodů představuje plnění na 85,7 %. Vojta porazil Matěje Davida z Dolních Kralovice, Míšu Tyllerovou ze Zvole, Adélku Schejbalovou z Říčan, Vendu Voldána z Vlašimi a dokonce i oba Sedlčanské hráče Davida Červenku a Honzu Sadila. Vojtovi nesmím zapomenout vytknout jeho doslova "bleskové" hry. Třeba s Vendou Voldánem z Vlašimi spotřeboval 5 minut času !!!! Když zpomalí, bude to ještě lepší. Vojta si uhrál ve Vraném n/Vl. III. VT. Též moc blahopřejeme.     Za velice pěkný výkon musím pochválit i Patrika Studničku. Obsadil velice pěkné 9. místo! Získal 5 bodů, splnil na 71,3 %. Patrik získal body nad naším Danem Ždychem, Martinem Vystrčilem z Říčan, Petrem Hridelem ze Zvole a Jiřím Starečkem z Vlašimi. Po velké hrubce prohrál s Radkem Bumbálkem z Brodců. Podle mě se mohl pokusit hrát ještě dál s Adélou Schejbalovou z Říčan a nepřistupovat tak brzo na remízu, naopak remíza s Davidem Červenkou ze Sedlčana byla na místě. Patrik hrál letos RŽL také poprvé. Doufáme, že příště v Pravoníně to bude ještě lepší! Patrik hraje útočně, nebojácně a to většině hráčů nevyhovuje a on z toho těží cenné body.


 


     Na padesát procent splnil Tomáš Filip a získal tedy 3,5 bodu. Oproti minule je to o trochu horší výsledek, ale na Tomášovi pozoruji poslední dobou velké zlepšení a já pevně věřím, že příště to bude podstatně větší bodový zisk. Tomáše porazil Marek Ježek ze Sázavy, Venda Voldán z Vlašimi a Michal Hanus z Říčan. Vyhrál nad Dominikem Nedbalem ze Sedlčan, Kryštofem Pěkným ze Zvole a Matějem Davidem z Dolních Kralovic. Téměř prohraný poslední zápas s Davidem Pikalem z Dolních Kralovic dokázal doslova zachránit a uhrál remízu!     Letošní první start na RŽL nepřinesl Markovi Filipovi uspokojení! Sám  nebyl se svým výkonem spokojen a vůbec neměl radost ze získaných 2,5 bodu (35,7 %). Porazila ho Katka Müllerová z Říčan, Mirek Řepa ze Sázavy, Martin Vocl ze Sázavy a i Anežka Vlková z Dolních Kralovic. Remizoval s Adamem Sklenářem ze Zvole a přehrál Davida Jelínka z Říčan a Veroniku Zemenovou také z Říčan. Pevně věřím, že příští kolo bude podstatně lepší a Markovi se na "domáci půdě" bude dařit!


 


     Doslova "černý den" si vybral Daniel Ždych. Dnes se mu skutečně nedařilo. Tolik chtěl, ale nemohl se "chytit". Získal jenom jeden bod z odstoupení. Musím se však zastavit a podělit se s Vámi s touto příhodou. Ve druhém kole hrál Dan s Katkou Žádníkovou z Říčan. Měl herní i poziční převahu. Dával šach a Katka přehlédla jedno jediné ústupové pole a už mu podávala ruku na důkaz toho, že prohrála (domnívala se, že dostala mat!), Dan jí však upozornil na to, že může hrát dál a sám potom nakonec prohrál. Když jsem mu říkala, že měl podanou ruku přijmout a pak s ní chybu rozebrat, tak mi řekl:"Ale to by nebylo přeci spravedlivé!" Je to prvňák a svých partií sehraje v životě ještě mnoho a jistě i vítězných. Pohladila jsem ho a dál už nic nevysvětlovala. V jeho věku si moc cením postoje, který svým rozumem zaujal a na schůzce v klubu si o tom jistě popovídáme a až si jeho rodiče přečtou tyto řádky, tak budou na svého syna jistě pyšní a vůbec jim nebude vadit, že přivezl ze soutěže jen jeden bod. Pro mě osobně to tedy má vysokou vypovídací hodnotu!     Ve Vraném nad Vltavou jsme byli poprvé. Budeme mít na toto městečko hezké vzpomínky. Bohatý cenový fond naše děti velice překvapil. Hodnotné deskové hry, počítačové časopisy, CD, sladkosti a další ceny předčili naše očekávání. Vlídné přijetí paní Jany Strakové (předsedkyně ŠK Medvědi Zvole), pefektní organizační zabezpečení, samozřejmě i nezbytný bufet provozovaný pí Pýchovou a Zvárovou, to vše přispělo k aktivně strávené listopadové sobotě ve společnosti šachových nadšenců.


     Velice děkuji panu Zdeňku Studničkovi st. a Vlaďce Filipové za zabezpečení dopravy.


     Nashledanou 22.11.2008 v Pravoníně v "kulturáku", kde pořádá náš Šachový klub Pravonín a TJ Spartak Vlašim 4. kolo RŽL.


Fotečky: http://sachypravonin.rajce.idnes.cz/Vrane_nad_Vltavou_8.11.2008/


Fotky Ing. Havelky: http://petr99.rajce.idnes.cz/Vrane_08112008/

08.11.2008 21:50:24 | Autor: Filipová Marie | stálý odkaz

Komentáře

6 komentářů:


přidat komentář
<< úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se