Archiv

Anketa

Hledání

RSS

PRAVONÍNŠTÍ ŠACHISTÉ SKUTEČNĚ "BOJOVALI" ! "NEPUSTILI" ANI JEDNO MEDAILOVÉ MÍSTO! VÝSLEDKY 1. ROČNÍKU ZIMNÍHO ODDÍLOVÉHO TURNAJE

Fotečky: (nejdříve v pondělí - porucha foťáku)

Jarní prázdniny jsme se rozhodli dětem zpestřit šachovým turnajem. Založili jsme v Pravoníně tradici a vyhlásili 1.ročník ZIMNÍHO ODDÍLOVÉHO TURNAJE.

Pozvali jsme děti ze všech šachových kroužků, které pracují pod MěDDM Vlašim. Paní ředitelka Pavla Homolková nám finančně zabezpečila cenový fond (moc děkujeme). A že byly ceny pěkné, můžete vidět na fotografiích.

Sjelo se celkem 17 šachistů. Devět z Pravonína, 5 z Dolních Kralovic, dva z Vlašimi a nováček Martin Lalouček z Miřetic. Chyběla oddílová špička jak z Vlašimi, tak z Dolních Kralovic. Škoda, mohl být turnaj ještě zajímavější, ale zřejmě měly děti jiný program.

Turnaj probíhal v prostorách klubovny ŠK Pravonín, knihovny a školní jídelny MŠ Pravonín (ve školce byly též prázdniny).

Turnaj řídil, losování a vyhodnocení uváděl Ondra Matějovský z Vlašimi. Hrálo na 7 kol, švýcarem na 2x15 minut.

Hned zpočátku se konala mnohá překvapení, jako že David Pikal porazil Vojtu Filipa nebo že Filip Zvára s Davidem remizoval. Pak také, že Dan Ždych porazil Matěje Davida, ale pak Dan podlehl domácímu Jirkovi Hejnému.

Po čtyřech kolech se vykrystalizovala čtveřice Lukáš Filip, Vojtěch Filip, Patrik Studnička a Filip Zvára a mezi nimi se pak rozhodovalo o pořadí. Mezi ně ale zasáhl David Pikal a Jirka Stareček.

Až do zápasu mezi bratry Lukášem a Vojtou Filipovými (5.kolo), měl jen Lukáš plný počet bodů a celý turnaj hrál na první desce. Ovšem jejich vzájemné partie jsou v poslední době nevyzpytatelné, většinou vyhrává Lukáš, ale dnes mu to nevyšlo a vyhrál Vojta. Ten hrál po celý turnaj bojovně a někdy prohrané partie, jako s Matějem Davidem nebo s Patrikem Studničkou, dokázal chytře obrátit ve svůj prospěch a vyhrát. Patrika trochu rozhodila prohra s Lukášem, který na něj zkusil zahájení b6 a Patrik si v 10tém tahu nechal dát vidličky na věže a ani mat pěšcem v 6.tém kole od Vojty ho nezbavil naděje na medailové umístění. Téměř o všech umístěních rozhodoval Buchholz.

První místo tedy nakonec obsadil Vojta Filip s 6 body a půl bodu lepším Buchholzem před bráchou Lukášem Filipem (také 6 bodů). Třetí příčku obsadil Patrik Studnička s 5ti body.

Čtvrté místo obsadil Dolnokralovický David Pikal, který rovněž zahrál velice dobře a ze čtyřbodových byl nejlepší a jako jediný porazil vítěze turnaje.

Páté místo patří Jirkovi Starečkovi z Vlašim, též se 4 body. Jirka je takový kliďas, zdá se, že ho nic nedokáže rozhodit, ale své body si zaslouží.

Na domácího Tomáše Filipa, též čtyřbodového zbylo až šesté místo.Tomáš byl sedmý nasazený, tzn., že si polepšil. Porazil sice bratry Hejnovi, Pavla Roháče, ale i Jirku Starečka a přesto neúprosný Buchholz (jen půlbodík) ho odsunul na šestou příčku až za Jirku. Tomáš jistě více doma hraje a je to vidět i na výkonech.

Sedmou příčku obsadil Matěj David z Dolních Kralovic. Matěj začal velmi odvážně, v prvním kole donutil k "přemýšlení" Vojtu Filipa, měl partii vyhranou, ale Vojta pak vše zvrátil. Matěj uhrál pěkné 4 body a nakonec se musel spokojit se sedmým místem.

Velkým překvapením turnaje byl Jirka Hejný, který sice jeden bod získal za odstoupení, jeden bod uhrál nad Martinem Laloučkem, ale v 7. kole porazil Dana Ždycha, myslím, že poprvé! Jirka byl nasazený jako 15.tý a jeho 8. místo v turnaji je jeho, prozatím, nejlepším výsledkem.

Třiapůlbodový Filip Zvára z Vlašimi měl pořádnou smůlu na los. Hrál se všemi nejsilnějšími hráči, má také největší Buchholz ze všech účastníků turnaje (22), dokázal v minulosti porazit všechny naše hráče, ale dneska "neměl den". Byli jsme moc rádi, že Filip přijel, byl velkou konkurencí a určitě přispěl ke kvalitě turnaje.

Dalším, kdož získal 3,5 bodu byl Petr Lebeda z Dolních Kralovic, bohužel, nepoznamenala jsem si kdo s kým hrál a jak a tak ponechám na Ondrovi, aby se ve svém hodnocení k Petrovi vrátil s hodnocením.

Matěj Borek - 3 body, nasazen byl 10tý, obsadil místo jedenácté. Matějovi se moc nedařilo, má určitě navíc, vždyť třeba na Seči dokázal uhrát také tři body a v daleko silnější konkurenci. Tak snad příště.

U Dana Ždycha jsme si zvykli na pěkné výkony, ale v tomto turnaji se mu moc nedařilo, získal sice tři body, porazil Matěje Davida, to je pěkný výsledek, ale tak trochu nešťastně prohrál s Jirkou Hejným a zde musím opět připomenout: "Když se Vám něco nezdá, zastavte hodiny a zavolejte rozhodčího!" To je připomínka pro všechny!

Marek Filip, tak ten se moc nevyznamenal! Ten má určitě navíc, ale byl stále nějaký "zadumaný", měl štěstí, že mu Péťa Laňka "spadl" na čas, jinak by s ním měl velké problémy. Jeden bod dokonce získal za odstoupení! Marek je šikovný kluk, ale nesmí při partii "chytat lelky"! Marku, doufám, že ve Stříbrnké Skalici to bude o 100% lepší a složíš reparát! Jeho třináctá příčka odpovídala i jeho výkonu.

Zmínku o dalších Pavlu Roháčovi, Martinu Hejném, Petru Laňkovi a Martinu Laloučkovi ponechám na Ondrovi Matějovském, který si více pamatuje, jak kluci hráli.

Samozřejmě, že jsme rádi, že naši kluci obsadili první tři místa, ale daleko více nás těšila návštěva dětí a jich doprovodu z ostatních kroužků. Pěkné ceny si odnesly všechny děti a myslím, že u nás všichni strávili hezký prázdninový den. Jak jsem si všimla, tak vznikla i další přátelství, kluci se skamarádili a stále si měli o čem povídat.

Děkuji Ireně Hejné a Vlaďce Filipové za pomoc při organizaci turnaje. Také děkuji panu starostovi Ladislavu Hejnému, který se přišel na soutěžící podívat. Poděkování patří i vedení MŠ Pravonín za poskytnutý "azyl" a pak také paní Lence Toulové za úklid používaných prostor a v neposlední řadě patří dík rodičům a rodinným příslušníkům šachistů, že je na turnaj vypravili nebo dovezli a že je v jejich volnočasové aktivitě podporují.

PS: Ke společné fotce: Důkazem, že byla atmosféra bezvadná, nechyběl ani "hec" mezi Lukášem a Filipem a páni kluci se vypravili na společné focení při -6 stupních v tričkách!!!

1. ročník ZIMNÍHO ODDÍLOVÉHO TURNAJE se vydařil, bylo nám všem fajn. Jen pro sebe si dávám pro příští rok úkol, uspořádat druhý ročník v jiných, větších prostorách. To však nebude problém, protože nám nejen vedení obce, ale i sponzoři vycházejí vstříc a máme se na koho obrátit o pomoc. Tak za rok nashledanou v Pravoníně.

17.02.2009 00:00:00 | Autor: Filipová Marie | stálý odkaz